Konkurs historyczny
3 marca 2009r. | Autor: BeataM

13 listopada 2008 roku w Kinoteatrze "Tęcza" został ogłoszony konkurs historyczny, organizowany pod patronatem prezydenta miasta Jacka Guzego, zatytułowany "Bohater narodowy w mojej rodzinie".

Zdjęcie-Informacyjny Serwis Internetowy: Reporterskim Okiem

Historia naszego regionu oraz naszej Ojczyzny pełna jest anonimowych bohaterów, których czyny są często niedoceniane, lub nawet zapomniane przez potomnych. Zapominamy o ludziach, którzy żyli wśród nas, w naszej rzeczywistości, którzy wspominani są w gronie rodzinnym, o których milczą książki historyczne. Tacy "zapomniani bohaterowie" są wśród naszych przodków i dlatego chcemy, aby uczniowie pozwolili nam poznać ich losy.

Organizatorem konkursu są: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie oraz nauczyciele z siemianowickich szkół: mgr Marlena Nibisz, mgr Agata Krzysztofik, mgr Dorota Delawska, mgr Beata Marczewska oraz mgr Henryk Lazar.

Konkurs prowadzony jest przez organizatorów na terytorium Siemianowic Śląskich i trwa od
13 listopada 2008 roku do 30 kwietnia 2009 roku.

Informacje o konkursie są publikowane na stronie internetowej: www.siemianowice.pl.

Przedmiotem konkursu są:

-Zgromadzone relacje przodków-rodziców, dziadków i innych krewnych, którzy byli w przeszłości uczestnikami ważnych wydarzeń historycznych, a których czyny i postawa zasłużyły na wyróżnienie.

-Zgromadzenie i poddanie analizie historycznej pamiątek po tych osobach.

-Zebranie powyższych informacji i przedstawienie ich w dowolnej formie (prezentacji multimedialnej, drzewa genealogicznego, albumu rodzinnego, eseju, opowiadania, itp.).

W konkursie mogą brać uczniowie pracujący indywidualnie.

Prace należy dostarczyć do 30 marca 2009 roku nauczycielom koordynatorom.

Koordynatorem Szkół Podstawowych jest mgr Beata Marczewska (SP nr 1 w Siemianowicach Śl.,
ul. Niepodległości 47).

Ogłoszenie listy laureatów oraz wyróżnionych nastąpi 30 kwietnia 2009 roku na stronie internetowej www.siemianowice.pl a uroczyste wręczenia nagród nastąpi 4 maja 2009 roku w Urzędzie Miasta Siemianowice Śląskie.

Nagrodami będą: laptopy (dla zdobywców I miejsca w każdej grupie wiekowej), odtwarzacze MP3 (dla zdobywców II miejsca), materiały piśmiennicze (dla zdobywców III miejsca)  oraz upominki dla wyróżnionych.

20 lutego 2009 roku w dodatku do "Dziennika Zachodniego" ("Tygodnik Miejski Siemianowice Śląskie") ukazał się artykuł zatytułowany "Piszą historie rodzinne". Maria Olecha (autorka artykułu) pisze m.in na temat pierwszych prac konkursowych uczniów naszej szkoły.

Beata Marczewska

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika